Awards and Honors

Congratulations to the recent award recipients and honorees in our department!

Dean’s List

 

  • Computer Engineering:

    Adyant Balaji
    Kavan Bansal
    Madeline Chabab
    Bochong Chen
    Alisen Chung
    Elizabeth Cohn
    Maya Debouk
    Angelo Ferrara
    Max Hahn
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Benjamin Huang
    Russ Huang
    Vishnu Joshi
    Bethany Kemp
    Neel Kovelamudi
    Shuhao Lai
    Brandon Lax
    Vinicius Lepca
    Pengxi Li
    Jingguo Liang
    Anil Palepu
    Cassandra Parent
    Yusra Rahman
    Allan Raposo
    Aaron Rhee
    Lucas Robinson
    Ege Seyithanoglu
    David Shi
    Weiting Tan
    Brandon Tang
    Shantanu Tripathy
    Kevin Velasquez
    Jingyuan Wang
    Sara Weill
    Qinyuan Wu
    William Xie
    Chang Yan
    Kenneth Zheng
    Rebecca Zhou
    Stephen E D Zhou

    Electrical Engineering:

    Abdullah Al Armouti
    Robert Aviles
    Jose Cardelle
    Madeline Chabab
    David Chuong
    Elizabeth Cohn
    Angelo Ferrara
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Marissa Hsu
    Benjamin Huang
    Russ Huang
    Hoyeon Im
    Neel Kovelamudi
    Siddharth Krishnan
    Vinicius Lepca
    Qianyun Lin
    Isaac Mears
    Nela Mohan
    Kevin Nodarse
    Alex Ozbolt
    Zachary Poole
    Victoria Rose
    Mary Shin
    Hee Yun Suh
    Andy Sun
    Peter Weiss
    Huilin Xu
    Sunghoon Yoon
    Jintan Zhang
    Rebecca Zhou
    Stephen E D Zhou

  • Computer Engineering:

    Adyant Balaji
    Kavan Bansal
    Travis Chan
    Elizabeth Cohn
    Amanda Fernandes
    Maxwell Fleming
    Brian Fogelson
    Michiru Fredricks
    Michiru Fredricks
    Anthony Garay
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Russ Huang
    Christine Ji
    Vishnu Joshi
    Justin Joyce
    Neel Kovelamudi
    Kiho Kwon
    Shuhao Lai
    Brandon Lax
    Seungeon Lee
    Vinicius Lepca
    Pengxi Li
    Jingguo Liang
    Arpad Neale
    Alexander Osborne
    Anil Palepu
    Aaron Rhee
    Pedro Rivera
    James Roberts
    Lucas Robinson
    William Ruppenthal
    David Shi
    Nicholas Skacel
    Nicholas Skacel
    Nicholas Skacel
    Weiting Tan
    Sara Weill
    Chang Yan
    Kenneth Zheng
    Rebecca Zhou

    Electrical Engineering:

    Filip Aronshtein
    Jose Cardelle
    Madeline Chabab
    Elizabeth Cohn
    Alexander Condotti
    Andrew Efimov
    Amanda Fernandes
    Brian Fogelson
    Michiru Fredricks
    Tina Gao
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Benjamin Huang
    Russ Huang
    Hoyeon Im
    Jeong Hun Kim
    Neel Kovelamudi
    Siddharth Krishnan
    Vinicius Lepca
    Gavin Mischler
    Kevin Nodarse
    Alex Ozbolt
    Melina Papadakis
    Zachary Poole
    Victoria Rose
    Sarah Rossman
    William Ruppenthal
    Peter Salvino
    Elizabeth Shi
    Emma Stenoien
    Andy Sun
    Peter Weiss
    Sandra Weiss
    Rebecca Zhou

  • Computer Engineering:

    Adyant Balaji
    Kavan Bansal
    Travis Chan
    Matthew Chea
    Elizabeth Cohn
    Augustus Deschler
    Maxwell Fleming
    Brian Fogelson
    Drake Foreman
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Russ Huang
    Patrick Huie
    Vishnu Joshi
    Justin Joyce
    Neel Kovelamudi
    Kiho Kwon
    Shuhao Lai
    Brandon Lax
    Vinicius Lepca
    Jingguo Liang
    Anil Palepu
    James Roberts
    David Shi
    Nicholas Skacel
    Nicholas Skacel
    Samuel Spetalnick
    Yihong Sun
    Weiting Tan
    Sara Weill
    Brandon Wong
    William Xie
    Chang Yan
    Rebecca Zhou

    Electrical Engineering:

    Jose Cardelle
    Matthew Chea
    Laura Chicos
    Elizabeth Cohn
    Andrew Efimov
    Brian Fogelson
    Tina Gao
    Muhammad Muzammil Godil
    Ju Seong Han
    Ryan Hanks
    Benjamin Huang
    Russ Huang
    Justin Joyce
    Jeong Hun Kim
    David Kleinberg
    Neel Kovelamudi
    Cheng-I Lai
    Vinicius Lepca
    Xiang Li
    Isaac Mears
    Gavin Mischler
    Kevin Nodarse
    Melina Papadakis
    Eric Rong
    Sarah Rossman
    William Ruppenthal
    Jacob Sager
    Peter Salvino
    Samuel Spetalnick
    Emma Stenoien
    Andy Sun
    Brandon Tran
    Peter Weiss
    William Xie
    Sunghoon Yoon
    Rebecca Zhou

  • Computer Engineering:

    Anderson Adon
    Ashwin Bhat
    Laura Campbell
    Benjamin Hoertnagl-Pereira
    Patrick Huie
    Sidney Jackson
    Vishnu Joshi
    Nitin Kumar
    Kiho Kwon
    Brandon Lax
    Seungeon Lee
    PengXi Li
    Cortland Morse
    Raphael Norman-Tenazas
    Gary Qian
    Pedro Rivera
    James Roberts
    Lucas Robinson
    Sahil Shah
    Nicholas Skacel
    Sara Weill
    Jason Zhang
    Yifan Zhang

    Electrical Engineering:

    Alex Bocchieri
    Jose Cardelle
    Matthew Chea
    Sherry Chiu
    Elizabeth Cohn
    Alexander Condotti
    Ryan Demo
    Brian Fogelson
    Ryan Hanks
    Russ Huang
    John Hughes
    Justin Joyce
    Jeong Hun Kim
    Cheng-I Lai
    Vinicius Lepca
    Bryan Li
    Isaac Mears
    Eric Rong
    Sarah Rossman
    William Ruppenthal
    Jacob Sager
    Aurik Sarker
    Samuel Spetalnick
    Brandon Tran
    Rebecca Zhou

  • Electrical Engineering:

    Jose Cardelle
    Matthew Chea
    Angelo Ferrara
    Brian Fogelson
    Tina Gao
    Ali Geisa
    Zanir Habib
    Russ Huang
    John Hughes
    Thomas Keady
    Jeong Hun Kim
    Peter Klinkmueller
    Cheng-I Lai
    Vinicius Lepca
    Xiang Li
    Brian Linton
    Isaac Mears
    Zachary Poole
    John Ravekes
    Eric Rong
    William Ruppenthal
    Aurik Sarker
    Rigas Simos
    Samuel Spetalnick
    Brandon Tran
    Varun Venkatesh
    Rebecca Zhou

    Computer Engineering:

    Anderson Adon
    Nkiru Afulukwe
    Travis Chan
    Maxwell Fleming
    Michiru Fredricks
    Xinyi He
    Benjamin Hoertnagl-Pereira
    Patrick Huie
    Tae Jin Kim
    Kiho Kwon
    Brandon Lax
    PengXi Li
    Erlun Lian
    Cortland Morse
    Raphael Norman-Tenazas
    Elijah Pivo
    Pedro Rivera
    James Roberts
    Sahil Shah
    Ireoluwa Shobayo
    Nicholas Skacel
    Sara Weill
    Yifan Zhang

  • Computer Engineering:
    Anton Alyakin
    Ashwin Bhat
    Zachary Chernin
    Benjamin Hoertnagl-Pereira
    Tae Jin Kim
    Brandon Lax
    Vivek Netrakanti
    Elijah Pivo
    Gary Qian
    James Roberts
    Lucas Robinson
    Henrik Schuh
    Jeffrey Sham
    Nicholas Skacel

    Electrical Engineering:
    Alex Bocchieri
    Travis Chan
    Sebastian Chen
    Sherry Chiu
    Ryan Demo
    Brian Fogelson
    Darren Forbes
    Ali Geisa
    Zhengyun Ji
    Thomas Keady
    Patrick Kelly
    Nicole Kim
    Peter Klinkmueller
    Cheng-I Lai
    Xiang Li
    Isaac Mears
    Tan Nguyen
    Andrew Rauch
    John Ravekes
    William Ruppenthal
    Aurik Sarker
    Samuel Spetalnick
    Charles Thornton
    Brandon Tran
    Daniel Vresilovic
    Jonathan Wang

  • Major: Computer Engineering

    Matthew Beutler
    James Charles
    Eyal Foni
    Anthony Garay
    Benjamin Hoertnagl-Pereira
    Tae Jin Kim
    Matthew Kosarek
    Jimmy Li
    Yat Shing Jacob Lin
    Bo Liu
    Michael Lombardo
    Gary Qian
    Henrik Schuh
    Jeffrey Sham
    Nicholas Skacel
    Eric Tsai
    Yuan Jing Vincent Yan
    Jung Yang
    Jason Zhang
    Yuanwei Zhao
    Major: Electrical Engineering

    Alex Bocchieri
    Aurin Chakravarty
    Sebastian Chen
    Sherry Chiu
    Rosalind Dempsey
    Sarah Denenberg
    Andrew Dykman
    Brian Fogelson
    Ali Geisa
    Justin Gilston
    Gavin Granath
    Zanir Habib
    Seal-bin Han
    John Hughes
    Zhengyun Ji
    Eric Kaufman
    Thomas Keady
    Nicole Kim
    Peter Klinkmueller
    Christopher Kulawik
    Cheng-I Lai
    Bryan Li
    Jeremy Mazumder
    Michael Miller
    Ryan Newell
    Samuel Ng
    Ruta Patel
    Michael Patti
    Yixiao Qu
    Andrew Rauch
    Samuel Spetalnick
    Daniel Vresilovic
    Yu Wang
    Max Yelsky
    Yeyi Yun
    Zhuo Zhang

 

Whiting School of Engineering Convocation Award Winners

Below is the list of awards currently offered by the ECE Department.

John Boswell Whitehead Award – John Boswell Whitehead was named Professor of Electrical Engineering in 1910 and began a program in Applied Electricity that led to the formation of the Electrical Engineering Department. Professor Whitehead was also the first Dean of the School of Engineering. This award is presented annually for outstanding achievements in electrical and computer engineering by an undergraduate student.

William H. Huggins Awards – William H. Huggins was chair of the Electrical Engineering Department from 1970 to 1975. Dr. Huggins was a member of the National Academy of Engineering, a fellow of the IEEE, and was the recipient of the IEEE Educational Medal and the IEEE Edison Medal. These awards are presented annually to senior and junior students in Electrical and Computer Engineering for outstanding scholarship and service to the department and to his or her fellow students.

The Charles A. Conklin Award – Charles A. Conklin III earned his bachelor’s degree in electrical engineering from Johns Hopkins in 1927.  This award is presented to outstanding Electrical and Computer Engineering seniors to recognize their academic achievements.

The Muly Family Undergraduate Research Award – This award supports undergraduate student research and is awarded annually to an exceptional undergraduate student conducting research in the Department of Electrical and Computer Engineering. It was established by Emil ’56 and Faye Muly in honor of their family who include several generations of Hopkins alumni.

IEEE Eta Kappa Nu Excellence Award – This award recognizes individuals of ECE who have demonstrated exceptional academic accomplishments. This award is presented to a member who has not only excelled in scholastics, but has also exhibited sizable contributions to the university and the community through extraordinary character and leadership.

    • John Boswell Whitehead Award

    Awarded to Travis Chan

    • William H. Huggins Awards

    CE Junior: Vinicius Lepca

    CE Senior: Lucas Robinson

    EE Junior: Hoyeon Im

    EE Senior: Ryan Hanks

    • The Charles A. Conklin Award

    Computer Engineering: Isaac Mears

    Electrical Engineering: William Rupenthal

    • The Electrical and Computer Engineering Student Service Award

    Awarded to Zachary Poole

    • The Muly Family Undergraduate Research Award

    Awarded to Tina Gao

    • John Boswell Whitehead Award

    Awarded to Samuel Spetalnick

    • William H. Huggins Awards

    CE Junior: Travis Chan

    CE Senior: Nicholas Skacel

    EE Junior: Gavin Mischler

    EE Senior: Michael Signorelli

    • The Charles A. Conklin Award

    Computer Engineering: Brian Fogelson

    Electrical Engineering: Brandon Tran

    • IEEE Eta Kappa Nu Excellence Award

    Awarded to Samuel Spetalnick

    • The Muly Family Undergraduate Research Award

    Awarded to Eliza Cohn

    • John Boswell Whitehead Award

    Awarded to Henrik Schuh

    • William H. Huggins Awards

    CE Junior: Xinyi He

    CE Senior: Elijah Pivo

    EE Junior: Samuel Spetalnick

    EE Senior: Daniel Vresilovic

    • The Charles A. Conklin Award

    Computer Engineering: Lawrence Wolf – Sonkin

    Electrical Engineering: Michael Mudgett

    • The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award

    The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award recognizes significant achievement by a graduating senior for leadership and service in the Department of Electrical and Computer Engineering.

    Awarded to Jesse Rines

     

    • The Muly Family Undergraduate Research Award

    Awarded to Sherry Chiu

    IEEE Eta Kappa Nu Excellence Award

    Awarded to Aurik Sarker

    • 2017-2018 Innovative Design Award

    This award supports undergraduate students and is awarded annually to exceptional undergraduate students involved in the Robotics Design competition in fall 2017 in the Electrical and Computer Engineering department.

    Awarded to Jesse Rines & Sydney Jackson

    • Charles A. Conklin Award

    Awarded to Jeffrey Sham, Yeyi Yun

    • The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award

    The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award recognizes significant achievement by a graduating senior for leadership and service in the Department of Electrical and Computer Engineering.

    Awarded to Seal-Bin Han

    • William H. Huggins Awards

    William H. Huggins Award for a Junior in Electrical Engineering

    Awarded to Michael Mudgett

    William H. Huggins Award for a Junior in Computer Engineering

    Awarded to Henrik Schuh

    William H. Huggins Award for a Senior in Electrical Engineering

    Awarded to Zhengyun Ji

    William H. Huggins Award for a Senior in Computer Engineering

    Awarded to Yuan Jing Yan

    • IEEE Eta Kappa Nu Excellence Award

    Awarded to Zhengyun Ji

    The Muly Family Undergraduate Research Award

    Awarded to Gary Qian

    John Boswell Whitehead Award

    Awarded to Bo Liu

    2016-17 Arduino Design Competition Award

    The Arduino Design Competition challenges teams to design the most creative, innovative or unique device. Arduino is an open-source electronics platform based on easy-to-use hardware and software. It is intended for anyone making interactive projects. Arduino senses the environment by receiving inputs from many sensors and affects its surroundings by controlling lights, motors, and other actuators. Users can tell an Arduino what to do by writing code in its programming language and by using the Arduino development environment. This award honors the top team/developers in the annual Johns Hopkins Arduino Design Competition.

    Awarded to Nicholas Duncan, Benjamin Hoertnagl-Pereira, Raphael Norman-Tenazas, Junjie Joseph Pan

  • John Boswell Whitehead Award

    The John Boswell Whitehead Award in Electrical Engineering is presented to Zhuo Zhang.

    William H. Huggins Awards

    The William H. Huggins Junior Award for Electrical Engineering is presented to Zhengyun Ji.

    The William H. Huggins Junior Award for Computer Engineering is presented to Bo Liu.

    The William H. Huggins Senior Award for Electrical Engineering is presented to Ruta Patel.

    The William H. Huggins Senior Award for Computer Engineering is presented to Michael Lombardo.

    The Charles A. Conklin Award

    The Charles A. Conklin Award in Electrical Engineering is presented to Andrew Dykman.

    The Charles A. Conklin Award in Computer Engineering is presented to Clayton Minicus.

    The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award

    The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award recognizes significant achievement by a graduating senior for leadership and service in the Department of Electrical and Computer Engineering.

    The Electrical and Computer Engineering Student Leadership Award is presented to Adebayo Eisape.

    The Muly Family Undergraduate Research Award

    The Muly Family Undergraduate Research Award is presented to Andrew Dykman.

    2015-2016 Arduino Design Competition Award

    The Arduino Design Competition is a platform where teams try to design the most creative, innovative or unique device.  Arduino is an open-source electronics platform based on easy-to-use hardware and software. It’s intended for anyone making interactive projects. Arduino senses the environment by receiving inputs from many sensors, and affects its surroundings by controlling lights, motors, and other actuators. You can tell your Arduino what to do by writing code in the Arduino programming language and using the Arduino development environment.

    The 2015-2016 Arduino Design Competition Award is presented to Christopher Kulawik and Michael Patti.           

Back to top